
KOMIAT on Vuoden 2025 Tanssittaja,
DIMITRI KEISKI & PNP Vuoden 2025 Tanssittajatulokas,
”Salsa Costa Del Sol” Kesän Tanssihitti,
SISU-palkinto Reijo Gladille, Arja Havakalle ja Katri Helenalle
Perinteisiä musiikkiväen Lavakauden päättäjäisiä juhlittiin sunnuntaina 14.9. jo 34. kertaa, nyt kolmatta kertaa Tampereen Komediateatterissa. Tapahtumassa palkittiin Vuoden 2025 Tanssittaja ja Tanssittajatulokas sekä tanssilistan Klassikkohitit ja Vuoden 2024 Radiohitit. Musa -palkinnon vastaanotti tangokuningatar Kaija Pohjola. Lisäksi jaettiin kolme Sisu-palkintoa.
Vuoden 2025 Tanssittajaksi nimettiin toista kertaa tanssiorkesteri Komiat, joka toimii sujuvasti somessa ja on nostanut tanssikulttuurin muoti-ilmiöksi myös nuorison keskuudessa. Komiat tanssitti elokuussa Katri Helenan jäähyväiskonsertissa Olympiastadionilla.
Vuoden 2025 Tanssittajatulokkaana palkittiin Keiski & PNP, joka on noussut tanssikansan suosikiksi ja tanssipaikkonen vetonaulaksi. Ruotsin parhaaksi laulajaksi valittu Dimitri Keiski on myös taitava kitaristi, joka keikkailee huippumuusikoiden PNP-orkesterin kanssa.
Kesän Tanssihittinä palkittiin tanssilistan pitkäaikainen listaykkönen Teemu Harjukarin ”Salsa Costa Del Sol”, joka kuultiin tapahtuman päätteeksi. Kesän Diskohittinä palkittiin Anja Niskasen ”Et tullut mukaan”.
Sisu-palkinto myönnetään pitkästä ja johdonmukaisesta, edelleen jatkuvasta työstä suomalaisen musiikkikulttuurin hyväksi.
Radio Sandelsin päätoimittaja Reijo Gladin palkinnon perusteluina mainittiin mm. palkinnon saajan uraauurtava työ Vihreät Niityt / Iskelmäviikko -tapahtuman perustajana ja suomalaisen iskelmämusiikin merkittävänä edistäjänä sekä oikeaa iskelmämusiikkia soittavan suositun Radio Sandelsin vetäjänä.
Muusikko-laulaja Arja Havakka aloitti uransa jo 60-luvulla ja tuli suuren yleisön tutuksi Lokki-valssilla 90-luvulla. Stella Vuoman kirjoittama elämäkerta ilmestyi viime vuonna. Arja Havakka on monipuolinen laulaja, joka on myös taitava rock-laulaja. Hän villitsi yleisön “Johnny B Goodella”, ja sai taustalaulajakseen King Drapes-yhtyeestä nuoremman polven rokkarin Sami Savolaisen.
Koko kansan tunteman Katri Helenan Sisu-palkinto ei juuri kaivannut perusteluja, sillä hänen uransa on vertaansa vailla. Yli 60 vuotta sitten alkanut ura huipentui elokuussa täydelle Olympiastadionille.
Tapahtuman kunniavieras oli hanuristilegenda Veikko Ahvenainen (s.1929), jota haastateltiin ennätysmäisen pitkän uran tiimoilta. Ahvenaisen iskelmälaulukisoista löytyivät aikanaan mm. Reijo Taipale, Taisto Tammi, Tapani Kansa ja Anneli Sari. Edelleen aktiivisti keikkaileva Ahvenainen on Suomen eniten omiin nimiin levyttänyt artisti, yli tuhannen kappaleen levyttäjä. Hän sai viime vuonna ”Kaikkien aikojen Sisu”-palkinnon.
MUSA -erikoispalkinnon sai tangokuningatar Kaija Pohjola, ensimmäisenä tanssi- ja iskelmämusiikin edustajana. Aiemmin erikoispalkinnon saaneet ovat olleet lähinnä rock-musiikin edustajia. Kaija Pohjola on toiminut aktiivisti erilaisissa järjestöissä ja tehnyt paljon myös hyväntekeväisyyskeikkoja. Hän osallistui vuonna 1969 Intro-lehden Tähtijahti-kilpailuun ja pääsi sitä kautta levyttämään kappaleen Dong Hoin tyttö, joka päätyi kokoelmalle Tähtijahti 69.
Tiskijukkien kunniagallerian, DJ Hall Of Famen jäseniksi kutsuttiin pitkän linjan tiskijukat DJ Miikka Lammetvuori ja DJ Frankie, Juhani Forsman. Samalla julkistettiin tiskijukkien uusi yhteistyöorganisaatio Mestari DJ Klubi.
Illan mittaan palkittiin myös ”uuden ajan Klassikkohitit”, jotka ovat olleet Tätä Suomi tanssii -listalla vuoden ajan, sekä viime vuoden menestyneimmät radiohitit paikallisradioissa.
Iltagaalassa lauloi kolmisenkymmentä artistia, joista useimmat ovat menestyneet viime aikoina erilaisissa laulukilpailuissa.
Tilaisuuden juonsivat Radio Musan Pentti Teräväinen ja Gilda Nevala
KUNNIAKIRJAT
SISU-palkinnot
Arja Havakka
Katri Helena
Reijo Glad
MUSA -palkinto Kaija Pohjola
KUUKAUDEN LEVYT
Syyskuu 2024 – Teuvo Oinas – Pohjoisen taivaan tähdet
Lokakuu 2024 – Tigerlily – Tigerlily
Lokakuu 2024 – Anton Häkkinen – Kulkisin tuulessa luoksesi
Marraskuu 2024 – Nina Tapio – Rakastettava varovasti
Tammikuu 2025 – Sherwoodin Mies Orkesteri
VUODEN 2024 LEVYT
Anton Häkkinen – Kulkisin tuulessa luoksesi
Micke Björklöf & Blue Strip – Outtakes
Pekka Tiilikainen & Beatmakers – Sellainen maailma
KEVÄÄN 2025 LEVYT
Mia Leivo – Sydämeni soi
Pääesiintyjät – Riimejä ja riitasointuja
Juhamatti – Laulajan laulut
KESÄN 2025 TANSSIHITTI
Teemu Harjukari – Salsa Costa Del Sol
KESÄN 2025 DISKOHITTI
Anja Niskanen – Et tullut mukaan
VUODEN TANSSITTAJA – Komiat
VUODEN TANSSITTAJATULOKAS – Dimitri Keiski & PNP
STUDIOVELHO 2025 – Janne Hyöty
VUODEN 2025 ISKELMÄSANOITTAJA – Reijo Päkkilä
VUODEN 2024 RADIOHITIT
Yölintu – Ne jotka lähtee (Axel Ehnström – Kaisa Korhonen)
Anssi Kela – P niin kuin puukko (Anssi Kela)
Saija Tuupanen – En voi sydäntä siirtää (Jussi Rasinkangas – Toni Nygård – Mirjam Paaso – Janne Oinas)
KLASSIKKOHITTI
Tätä Suomi tanssii -listalla yli vuoden ollut hitti on nostettu Klassikkohitit-kategoriaan.
Ja rokki soi – Moonika Ilmén – Ritarituotanto
(säv. & san. Matti Ruohonen & Teppo Ruohonen)
Yksi ja ainoa – Pääesiintyjät ft. Strongbows – Bluelight Records
(säv./san. Pete Salomaa, suom. sanat. Vesa Haaja, sov. Pääesiintyjät, jousisovi. Stella Kullström)
Viitostie – Pekka Tiilikainen & Beatmakers ft. Veli-Matti Järvenpää – Wanaja Music
(Remu Aaltonen · Albert Järvinen · Jim Pembroke · Pekka Tiilikainen)
Se ei ikinä ala – Charles Plogman – Meir Music
(säv. Charles Plogman, san. Lasse Wikman, sov. Janne Hyöty)
Tee se juttu – Charles Plogman – Meir Music
(säv. Charles Plogman, san. Lasse Wikman, sov. Janne Hyöty)
I Will Stay – King Drapes – Rebel Music
(säv. & san. Torben Lundgren & Jørgen Lundgren)
Lupaus – Mikko Mäkeläinen
(säv. Mikko Mäkeläinen, san. Annika Aakkula, sov. Mikko Mäkeläinen & Myrskylyhty)
DJ Hall Of Famen uudet jäsenet
DJ Frankie, Juhani Forsman
DJ Miikka Lammetvuori